Mit jelent a szakápolás?

Mit jelent a szakápolás?

Azok számára, akik még nem dolgoznak szakápolóként, és még nem is végeznek ilyen irányú tanulmányokat, csupán érdeklődnek e terület iránt, röviden bemutatjuk, mit érdemes tudni magáról a szakápolásról és annak ágazatairól.

Az érettségi megszerzése, a szakmai és egészségügyi alkalmassági után bárki elsajátíthatja (az alapképzés keretein belül) az ápolói ismereteket. Innen azonban szerteágazó út vezet, többféle területre lehet specializálódni.

Mit végez a szakápoló?

A szakápoló feladatköre nagyon sokrétű, mely kiterjed önálló funkcióra, pl.: alapápolás, paraméterek ellenőrzése, kommunikáció, dokumentáció; orvosi elrendelés alapján függő funkcióra, pl.: női beteg katéterezése, vérvétel, sebellátás, gyógyszerelés, illetve orvossal együttműködő funkcióra, pl.: férfi katéterezés, punkciók, sebellátás. Tevékenysége során nagy hangsúlyt kell fektetni a prevenció, egészségnevelő és rehabilitációs tevékenységekre, a rehabilitációban csapattagként vesz részt, egészségre nevelő feladatokat lát el.

Az ápoló szakképzettséget szerzett szakemberek a felnőtt betegeknél, míg a csecsemő-, és gyermekápolók a koraszülötteknél, újszülötteknél illetve a 0-18 éves gyermekek/fiatalok esetében végzik az ápolási, szakápolási feladatokat.

Az ápolói képzésre való jelentkezés előfeltétele az érettségi megszerzése és az egészségügyi alkalmassági vizsga. Az ápolói hivatás több műszakos munkarendben történhet, és a tevékenység fokozott érzelmi megterheléssel és fertőzési kockázattal járhat.

A képzési palettában rész szakképesítés az ápolási asszisztens, illetve a gyakorló ápoló, illetve különböző specializálódott területeket ráépíthet, melyekről külön-külön is be fogunk számolni itt az oldalon:

– diabetológiai szakápoló
– epidemiológiai szakápoló
– felnőtt aneszteziológiai-, és intenzív szakápoló
– foglalkozás egészségügyi szakápoló
– krónikus-, geriátriai szakápoló
– gyermek aneszteziológiai-, és intenzív szakápoló
– hospice szakápoló
– körzeti-közösségi szakápoló
– légzőszervi szakápoló
– nefrológiai szakápoló
– pszichiátriai szakápoló
– sürgősségi szakápoló

A szakképesítés megszerzése után az egészségügyi- (pl.: kórházi osztályokon, szanatóriumokban, ápolási intézetekben, szakorvosi rendelőintézetekben, szakambulanciákon, otthoni szakápolásban, család-orvosi ellátásban, és szociális szolgáltatásokban pl. kórházi osztályokon, szanatóriumokban, ápolási intézetekben, szakorvosi rendelőintézetekben, szakambulanciákon, otthoni szakápolásban, család-orvosi ellátásban), és a szociális szolgáltatásban (pl. házi segítségnyújtás, gondozási intézmények) helyezkedhet el.

forrás : szakapolasnet